اخبار > بيستمين سالگرد تاسيس دي ٨


  چاپ        ارسال به دوست

بيستمين سالگرد تاسيس دي ٨

15.00

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

بيستمين سالگرد تاسيس  دي ٨ در استانبول با حضور شخصيت هاي سياسي،  رهبر حزب سعادت ، عبدالله گل رئیس جمهور سابق ترکیه ، اعضا کابینه مرحوم اربکان ، سفرا و ديپلمات هاي خارجي در استانبول برگزار شد.

در اين مراسم ابراهيم طاهريان سفير ايران  و موسوي دبير كل ايراني اين سازمان نيز حضور داشتند.

  دی هشت (D8) پانزدهم ژوئن 1997 با صدور  بیانیه استانبول اعلام موجوديت كرد .

ایده تشکیل سازمان دی هشت به عنوان یک اتحادیه اقتصادی فرامنطقه‌ای، متشکل از هشت کشور مسلمان درحال توسعه شامل کشورهای جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، مالـزی، مصر و نیجریه برای اولین بار از سوی نجم الدین اربکان، رهبر حزب اسلام گرای رفاه و نخست وزیر وقت ترکیه، با هدف تقویت همکاری‌های اقتصادی بین کشورهای مزبور در جریان کنفرانسی تحت عنوان «همکاری برای توسعه» (اکتبر 1996 ترکیه) با حضور وزرای امور خارجه کشورهای فوق الذكر مطرح شد که با استقبال آنان مواجه شد.

این سازمان رسماً در  تاریخ 25 خردادماه 1376 با برگزاری اولین اجلاس سران در استانبول آغاز به کار کرد. تقویت و ارتقاء جایگاه کشورهای درحال توسعه در اقتصاد جهانی؛ ایجاد فرصت‌های جدید در روابط تجاری و اقتصادی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی؛ افزایش مشارکت در تصمیم گیری در سطح بین‌المللی؛ ارتقاء سطح زندگی و رفاه عمومی مردم کشورهای عضو از مهمترین اهداف سازمان است.

زمینه‌های همکاری بین کشورهای این سازمان شامل بخش‌های مختلف اقتصادی نظیر تجارت، صنعت، بانکداری و بیمه( بیمه اسلامی، تکافل)، خصوصی سازی، ارتباطات و اطلاع رسانی، علوم و تکنولوژی، توسعه روستایی و مناطق محروم، انرژی، کشاورزی، گردشگری، بهداشت و سلامت، فرهنگی و ورزشی، دریاها، شیلات و آبزیان، همکاری در زمینه صنعت غذای حلال، حمل و نقل و شرکت‌های هواپیمایی است.

ارگان‌های اصلی دی هشت و نحوه تصمیم گیری:

ارگان‌های اصلی دی هشت عبارتند از: نشست سران، شورای وزیران و کمیسیونرها.

1) اجلاس سران: به عنوان «ارگان عالی» متشکل از رؤسای جمهور و نخست وزیران هشت کشور عضو، هر دو سال یک بار تشکیل جلسه می‌دهد. تا کنون هشت دوره نشست سران برگزار شده که به ترتیب ذیل می‌باشد:

- اولین اجلاس سران سازمان در تاریخ 15 ژوئن 97 (26 خرداد 76 ) در استانبول

- دومین اجلاس در سال 1377 (مارس 1999) در داکا

- سومین اجلاس در اسفندماه 1379 (فوریه 2001) در قاهره

- چهارمین اجلاس در بهمن 1382( فوریه 2004) در تهران

مقرر بود تا چهارمین اجلاس سران در سال 2003 در جاکارتا برگزار شود ولی به واسطه بروز مشکلات اقتصادی اندونزی از جمهوری اسلامی ایران درخواست برگزاری اجلاس سران را کرد.

- پنجمین نشست سران در تاریخ 23 اردیبهشت ماه 85 در جزیره بالی اندونزی

لازم به ذکر است که در نشست پنجم دو موافقتنامه تجارت ترجیحی و همکاری های گمرکی به امضاء رسیدند. همچنین وضعیت دبیرخانه از دفتر اجرایی به دبیرخانه ارتقاء یافت و فردی از سوی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مدیر در دبیرخانه مشغول به کار شد.

- اجلاس ششم در کوآلالامپور در سال 1387( 2008 )

- اجلاس هفتم در ابوجا 17 تیر ماه 1389( 8 جولای 2010)

- اجلاس هشتم در اسلام آباد 1 آذر 1391 (22 نوامبر 2012)

یادآوری می شود، جمهوری اسلامی ایران در اولین، پنجمین، ششمین و هشتمین اجلاس در سطح رئیس جمهور، در دومین اجلاس در سطح معاون اول رئیس جمهور و در سومین اجلاس در سطح وزیر شرکت کرده است.

2) شورای وزیران: به عنوان «رکن سیاسی و تصمیم گیری» با حضور وزرای امور خارجه هشت کشور، سالی یک بار تشکیل جلسه می‌دهد. تا کنون پانزده دوره نشست شورای وزیران در کشورهای عضو برگزار شده است.

3) اجلاس کمیسیونرها: به عنوان «رکن اجرایی و نظارتی» با حضور معاونان وزرای خارجه یا سایر مقامات ارشد هشت کشور، سالی دو بار برگزار می‌شود. کمیسیون نیز تعداد سی اجلاس رسمی و دو اجلاس غیررسمی و یک اجلاس ویژه داشته است.

کلیه تصمیمات در ارگان‌های دی هشت براساس اجماع اتخاذ می شود و به منظور انجام هماهنگی و حفظ تماس منظم بین کشورهای عضو، میزبان اجلاس، ریاست اجلاس را به عهده خواهد داشت.

دبیرخانه دی هشت: طبق تصمیم اتخاذ شده سران دولت ها طی پنجمین اجلاسی که در می 2006 در بالی اندونزی برگزار شد، دبیرخانه سازمان از دبیرکل، مدیر و اقتصاددان تشکیل شده است. در این راستا دبیرکل ضمن انجام مکاتبات و ایجاد ارتباط کارآمد بین کشورهای عضو و تبادل اطلاعات، بر حسن اجرای امور نظارت خواهد کرد.

دبیرخانه سازمان در استانبول ترکیه مستقر می‌باشد که توسط کارمندان محلی اداره می‌شود. در حال حاضر دبیرکلی سازمان بر عهده جمهوری اسلامی ایران است و سید علی محمد موسوی دبیرکل سازمان می‌باشد.

نقش جمهوری اسلامی ایران در سازمان دی هشت

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای موسس و محوری سازمان، در کلیه نشست‌ها اعم از کمیسیونرها، وزرای امور خارجه و سران به طور فعال شرکت کرده و نسبت به شناسایی و ارائه  عضویت در سازمان‌ها و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به دنبال تحصیل و تأمین حداکثری منافع ملی خود باشند.

در این میان، سازمان دی هشت که از کشورهای مهم و تاثیرگذار اسلامی از مناطق مختلف جغرافیایی (شرق دور، خاورمیانه و آفریقا) با جمعیتی حدود یک میلیارد نفر را گرد هم جمع کرده است، درصدد بالفعل کردن پتانسیل‌های فراوان موجود به منظور پیشبرد اهداف کلان در عرصه‌های منطقه‌ای و جهانی است.

از لحاظ موقعیت جغرافیای سیاسی تقریبا تمام کشور های عضو از موقعیت ممتازی برخوردارند به طوری که 5 منطقه استراتژیک  دنیا شامل تنگه‌های «بسفر» و «داردانل» در ترکیه، کانال «سوئز» در مصر، تنگه «هرمز» در ایران و تنگه «مالاکا» در اندونزی در کنترل اعضای سازمان دی هشت قرار دارد.

از لحاظ وضعیت اقتصادی، طبق تقسیم بندی بانک جهانی در گزارش توسعه جهانی، می‌توان این کشورها را بر اساس شاخص‌های عمده اقتصادی در سه سازمان جای داد:

1) کشورهای صادر کننده نفت شامل سه کشور ایران، اندونزی و نیجریه  

2) کشورهایی با درآمد متوسط، شامل چهار کشور پاکستان، ‌ترکیه، مالزی و مصر

3) کشورهای کمتر توسعه یافته که در میان این هشت کشور تنها بنگلادش در این سازمان قرار می‌گیرد.

در صورت تحقق برنامه نقشه راه، این مجموعه از ظرفیت‌های بالا جهت تقویت عرصه همکاری‌های جمعی- سازمانی و گسترش و تعمیم آن به دیگر مجموعه کشورهای اسلامی برخوردار خواهد بود. این سازمان می تواند هسته اولیه و مرکزی یک بازار مشترک اسلامی را که مورد خواست بسیاری از کشورهای مسلمان و سازمان کنفرانس اسلامی است، تشکیل دهد.

اعضای سازمان علاوه بر برخورداری از نیروی کار 400 میلیون نفری، از منابع طبیعی قابل توجهی نیز برخوردارند که برخی از آنها در حال حاضر در دست بهره برداری می‌باشد ولی بسیاری بصورت بالقوه و دست نخورده باقی مانده اند. اعضای دی هشت در مجموع 12 درصد کل ذخائر جهان و 21 درصد ذخایر ثبت شده گاز طبیعی را دارا می‌باشند. از این رو، ظرفیت همکاری بین اعضاء در زمینه های مختلف، بسیار بالاست.

همچنین نظر به ظرفیت‌های گسترده ای تجاری میان اعضاء سازمان، موافقتنامه تجارت ترجیحی (PTA) منعقد شده، از سال 1390 بین کشورهای عضو لازم الاجراء شده و مراحل عملیاتی کردن آن در دست اقدام است. هدف رساندن سهم تجارت درون گروهی کشورهای عضو به 15 تا 20 درصد تجارت جهانی تا سال 2018 می باشد.

 

پایه‌گذار گروه D8 نجم‌الدین اربکان نخست وزیر اسبق و اسلام‌گرای ترکیه بود که با سفر به 8 کشور عضو در تیرماه سال 1375 زمینه تأسیس این گروه را فراهم کرد.

اعلام رسمی موجودیت این گروه در 15ژوئن 1997 از طریق بیانیه استانبول صورت گرفت.

اجلاس‌های دی8

نخستین اجلاس سران D8 با حضور سه رئیس جمهور از جمله آقای هاشمی رفسنجانی، و چهار نخست‌وزیر و یک وزیر خارجه در خرداد 1376 در شهر استانبول ترکیه برگزار شد.

دومین اجلاس آن در بنگلادش (1999) و سومین اجلاس در  مصر (2001) برگزار شد.

چهارمین اجلاس سران D8 در  28 و 29 بهمن هشتاد و دو 17 و 18 فوریه 2004 در تهران برگزار شد.

پنجمین اجلاس در اندونزی (2006) بود و ششمین نشست هم در تیرماه 1386 با عنوان مواجه با چالش‌ها از طریق همکاری‌های خلاقانه در کوالالامپور پایتخت مالزی برگزار شد.

ساختار سازمان D8

ساختار گروه D8 سه سطح دارد: اجلاس‌های سران (که هر دوسال یکبار برگزار می‌شود) شورا و کمیسیون

شورا اصلی‌ترین نهاد تصمیم ساز متشکل از وزاری خارجه سازمان و کمیسیون نیز نهاد مرکب از نمایندگان (کمیسیونرهای) اعضا است.

بر اساس تصمیم پنجمین اجلاس سران در اندونزی (2006) ساختار دبیرخانه هم شامل دبیرکل، رئیس دبیرخانه و اقتصاددان است که در حال حاضر به ترتیب در اختیار اندونزی، ایران و ترکیه است.

مقر دبیرخانه گروه D8 در استانبول است.


١٦:٣١ - 1396/03/25    /    شماره : ٤٦٠٥٥٠    /    تعداد نمایش : ١٠٨خروج
 
 
ارتباط با ما
آدرس : Tahran cad.no:10 kavaklidere / Ankara – Turkey
ساعات کار بخش کنسولی :
دوشنبه تا جمعه :8:30 الي 12
تلفن مستقيم بخش کنسولی : 4266888
فاکس کنسولی : 4661730
تلفن : 4683357 – 4682820 – 4682821 ** ( 312 – 0090)
فاکس : 4682823 - 4676249
لینک های وزارت خارجه
پست الکترونیک
سفارت : iranemb.ankara@iranembassy-tr.ir
کنسولي: consular@iranembassy-tr.ir
بازرگاني : commercial@iranembassy-tr.ir
اقتصادی : economy@iranembassy-tr.ir
رسانه اي – مطبوعاتي : media@iranembassy-tr.ir

 

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران