اخبار و گزارش های اقتصادی

 

* ملاقات رایزن اقتصادی با مدیر کل گمرکاتترکیه

* دیدار با رئیس اتاق صنایع آنکارا

* برگزاری نمایشگاه کشاورزی و صنایع وابسته آنکارا

*افزایش خرید خانه توسط ایرانیان در ترکیه

* اردوغان رئیس جمهورترکیه: علیرغم تحریم ها از ایران نفت و گاز وارد خواهیم کرد

* تاکید وزیر خزانه داری و دارایی ترکیه بر انضباط  مالی

* کاهش اعتبار نه بانک ترکیه توسط موسسه اعتبار سنجی مودی

* افزایش 200 درصدی برخی محصولات کشاورزی و موادغذایی در ترکیه

* پرداخت کمک هزینه به مهارت جویان سازمان ایش کور

* توقیف نه روزه شرکت توفاش به دلیل وضعیت اقتصاد داخلی ترکیه

* تصمیم بانک مرکزی آمریکا سبب کاهش نرخ دلار در ترکیه شد

* هدف درآمد 20 میلیارد دلاری از گردشگری سلامت

* برنامه دولت ترکیه جهت تاسیس شرکت بین المللی اکتشاف و استخراج معادن

* برنامه سفر وزیر اقتصاد و انرژی آلمان به ترکیه

*****************************************************************

رایزن اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا در دیدار با مدیر کل گمرکاتترکیه ضمن اعلام تعیین هدف 30 میلیارد دلاری در روابط تجاری از سوی روسای جمهور دو کشور گفت، نقش گمرکات در رسیدن به این هدف بسیار مهم می باشد. طرفین در این دیدار بر توسعه مناسبات گمرکی تاکید کردند.

همچنین دردیدار دیگری با رئیس اتاق صنایع آنکارا ضمن تشریح ظرفیت بالای مناطق آزاد تجاری از جمله ماکو و ارس پیشنهاد داد تا هیاتی از  اتاق صنایع  آنکارا به ایران سفر نمایند.

نمایشگاه کشاورزی، باغبانی و صنایع وابسته با حضور بیش از 50 شرکت داخلی در آنکارا برگزار شد. در این نمایشگاه شرکتهای حاضر به معرفی آخرین دستاوردهای خود در حوزه ماشین آلات کشاورزی،  صنایع لبنی، باغبانی و اصلاح بذر پرداختند. رایزن اقتصادی سفارت نیز از این نمایشگاه  بازدید کرد.

بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده از سوی دولت ترکیه، در هشت ماهه نخست سال 2018شهروندان ایرانی با خرید 1659 ملک پس از شهروندان عراقی بیشترین ملک را در ترکیه خریداری نموده اند.

اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه با خبرگزاری رویترز در خصوص تحریم های ایران گفت، ترکیه در صورت تحریم های نفتی ایران بازهم از این کشور نفت و گاز وارد خواهد کرد. وی گفت، ترکیه 50 درصد از نیاز خود به گاز را از روسیه و50 درصد دیگر را از کشورهای ایران، آذربایجان، عراق و الجزایر تامین می کند.

با افزایش نرخ دلار در برابر لیر قیمت مواد غذایی و محصولات کشاورزی در ترکیه به شدت افزایش یافته است. بنابر اخبار منتشر شده قیمت برخی از محصولات کشاورزی در مقایسه با نه ماه قبل تا 200 درصد افزایش داشته است.

شرکت توفاش اعلام کرد، به دلیل بحران ارزی که اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار گرفته است تصمیم به توقیف تولید به مدت نه روز گرفته است.

درطی سالهای اخیر ترکیه به موضوع گردشگری سلامت توجه ویژه ای را مبذول کرده و در نظر دارد تا با انجام اقداماتی تا سال 2023 درآمد گردشگری سلامت را به 20 میلیارد دلار برساند.

ملاقات با مدیر کل گمرکاتترکیه

رایزن اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا با مدیر کل گمرکاتترکیه ملاقات کرد. در این دیدار ضمن اعلام تعیین هدف 30 میلیارد دلاری در روابط تجاری از سوی روسای جمهور دو کشورف، نقش گمرکات در رسیدن به این هدف بسیار مهم ارزیابی شد. وی ضمن اشاره به موضوع تکریم ارباب رجوع کرد و خواستار 24 ساعته شدن تمامی سه درب مرزی با توجه به پیش رو بودن فصل زمستان شد.

مدیر کل گمرکات ترکیه نیز در این دیدار ضمن اعلام آمادگی جهت همکاری با جمهوری اسلامی ایران در حوزه گمرک گفت، دستور 24 ساعته شدن درب گمرکی اسن دره همچون گوربولاغ نیز صادر شده است و ما آمادگی داریم تا جهت رفع مشکلات گمرکی میان دو کشور نشستهایی را با طرف های ایرانی برگزار نمائیم.

دیدار با رئیس اتاق صنایع آنکارا

رایزن اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا با رئیس اتاق صنایع آنکارا  ملاقات کرد. وی ضمن تشریح ظرفیت بالای مناطق آزاد تجاری از جمله ماکو و ارس که در قرابت کشور ترکیه می باشد پیشنهاد داد تا رئیس اتاق صنایع  آنکارا به همراه هیاتی ضمن سفر به ایران از مناطق مزبور بازدید نمایند. وی همچنین نقش صنایع و بخش خصوصی را در رسیدن به هدف 30 میلیارد دلاری در روابط تجاری مهم ارزیابی کرد. رئیس اتاق صنایع آنکارا  نیز در این دیدار ضمن خوب توصیف کردن روابط میان دو کشور گفت، اتاق صنایع آنکارا از پیشنهاد سفر هیاتی از این اتاق به ایران استقبال می نماید. وی همچنین بر ضرورت تقویت روابط میان بخش های خصوصی دو کشور و افزایش مبادلات تجاری تاکید کرد.

نمایشگاه کشاورزی و صنایع وابسته آنکارا

رایزن اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در انکارا از نمایشگاه کشاورزی ، باغبانی و صنایع وابسته بازدید کرد. در این نمایشگاه بیش از 50 شرکت داخلی به ارائه اخرین دستاوردهای خود در حوزه کشاورزی، از جمله ماشین آلات کشاورزی، تراکتور، صنایع لبنی، باغبانی و اصلاح بذر پرداختند.

افزایش خرید خانه توسط ایرانیان در ترکیه

بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده از سوی دولت ترکیه، در هشت ماهه نخست سال 2018شهروندان ایرانی پس از شهروندان عراقی بیشترین ملک را در ترکیه خریداری نموده اند. طبق این گزارش، شهروندان عراقی در هشت ماهه نخست سالجاری بالغ بر  3515 خانه در ترکیه خریداری کرده اند و پس از آن ها شهروندان ایرانی با خرید 1659 خانه در این کشور در رتبه دوم قرار دارند. در رتبه های بعدی خرید خانه در ترکیه به ترتیب شهروندان عربستانی با خرید 1573، شهروندان روسی 1180، شهروندان کویتی 1048 و شهروندان افغانستانی 1045 قرار دارند. این آمار نشان می‌دهد، اگر خرید خانه به انگیزه گرفتن حق شهروندی در ترکیه بوده باشد، بیش از ۱.۶ میلیارد دلار ارز از ایران خارج و در بازار مسکن ترکیه سرمایه گذاری شده است.

مای نت- اردوغان رئیس جمهورترکیه: علیرغم تحریم ها از ایران نفت و گاز وارد خواهیم کرد

اردوغان رئیس جمهور ترکیه که جهت شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده بود در مصاحبه با خبرگزاری رویترز در خصوص تحریم های ایران گفت، ترکیه در صورت تحریم های نفتی و گازی ایران بازهم از این کشور نفت و گاز وارد خواهد کرد. وی افزود، ترکیه 50 درصد از نیاز خود به گاز را از روسیه و 50 درصد دیگر را از کشورهای ایران، آذربایجان، عراق و بعضا الجزایر تامین می نماید. وی در ادامه در خصوص نرخ بهره گفت، بنده را بعنوان یکی از مخالفان سرسخت نرخ بهره بالای بانکی می شناسند. زیرا نرخ بهره مانع از سرمایه گذاری و تولید می شود. وی گفت، نرخ بهره سبب افرایش نرخ تورم نیز می شود.

اردوغان در خصوصعدم آزادی کشیش آمریکایی و تاثیر منفی آن بر اقتصاد ترکیه نیز گفت، این موضوع تاثیر چندان و مهمی بر اقتصاد ترکیه و نرخ دلار ندارد. 

خبرترک-تاکید وزیر خزانه داری و دارایی ترکیه بر انضباط  مالی

برات آل بایراک وزیر خزانه داری و دارایی ترکیه طی سخنانی در نهمین کنفرانس شورای همکاری تجاری ترکیه –آمریکا در نیویورک گفت، در طی دو ماه اخیر گام های اساسی در خصوص انضباط بودجه برداشته ایم و دراین راستا 35 میلیارد لیر ترک پس انداز حاصل شده است. وی افزود، حزب عدالت و توسعه در طی 16 سال اخیر به تمامی وعده های خود عمل کرده است. ترکیه در مسیر درستی قرار دارد و در حوزه اقتصادی گام های مهمتر و اساسی تری بر خواهیم داشت. آل بایراک گفت، جهت پی بردن به قدرت اقتصادی ترکیه باید وقایع 2 سال اخیر را مرور کرد. کودتای نافرجام 15 جولای که سبب شد تا اولویت اصلی حزب عدالت و توسعه از مسائل اقتصادی به مسائل امنیتی تغییر نماید. وی ضمن اشاره به برنامه میان مدت اقتصادی ترکیه نیز گفت، برنامه عملیاتی قابل اجرایی را توانستیم برای اولین بار با حضور کارشناسان، صاحبان نظر و دانشگاهیان تهیه کنیم.

سون دقیقه-کاهش اعتبار نه بانک ترکیه توسط موسسه اعتبار سنجی مودی

موسسه اعتبار سنجی بین المللی مودی، اعتبار نه بانک ترکیه ای را کاهش داد. در گزارش این موسسه اعتبار حساب ارزی نه بانک آک، زراعت، واقیف، گارانتی، اکونومی، آلترناتیف، یاپی کریدی، İNGو QNBاز B1 به B2کاهش یافت.

تقویم-افزایش 200 درصدی برخی محصولات کشاورزی و موادغذایی در ترکیه

با افزایش نرخ دلار در برابر لیر قیمت مواد غذایی و محصولات کشاورزی در ترکیه به شدت افزایش یافته است. بنابر اخبار منشتر شده قیمت برخی از محصولات کشاورزی در مقایسه با نه ماه قبل تا 200 درصد افزایش یافته است. بنابر اعلام رئیس اتاق بازرگانی آنتالیا، قیمت بسیاری از محصولات کشاورزی از جمله گوجه فرنگی افزایش شدیدی یافته و به قیمت هر کیلو 10 لیر رسیده است. گفتنی است قیمت هر کیلو مرغ نیز در بازار به بالای 28 لیر سیده است.

وب سایت وزارت خانواده و کار-پرداخت کمک هزینه به مهارت جویان سازمان ایش کور

وزارت خانواده، کار و سیاستهای اجتماعی ترکیه بمنظور آماده سازی جوانان برای فراگیری مهارت های کارآموزی اقدام به همکاری با سازمان ایش کور کرده است. بر اساس این همکاری وزارت مزبور به آندسته از جوانان 18 تا 29 ساله که در برنامه های یادگیری سازمان ایش کور شرکت نمایند روزانه 75 لیر کمک خرجی پرداخت می نماید. همچنین وزارت خانواده و کار به آندسته از کارفرمایان و شرکتهایی که اقدام به استخدام این جوانان آموزش دیده نمایند نیز به مدت شش ماه 50 درصد حداقل حقوق دستمزد پرداخت خواهد کرد.

سوزجو-توقیف نه روزه شرکت توفاش به دلیل وضعیت اقتصاد داخلی ترکیه

شرکت توفاش اعلام کرد، به دلیل بحران ارزی که اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار گرفته است تصمیم به توقیف تولید به مدت نه روز گرفته است. این شرکت توضیحاتی بیشتری را ارائه نکرده است. شرکت توفاش با سابقه 50 ساله انواع خودروهای فیات را در ترکیه تولید می نماید. 

سون دقیقه-تصمیم بانک مرکزی آمریکا سبب کاهش نرخ دلار در ترکیه شد

اقدام بانک مرکزی آمریکا مبنی بر افزایش 25 صدم درصدی نرخ بهره سبب کاهش نرخ دلار و افزایش برابری لیر در برابر دلار در ترکیه شد. تا قبل از این تصمیم بانک مرکزی آمریکا نرخ هر یک دلار در برابر لیر1/6 بود اما بعد از این تصمیم نرخ دلار به 9/5 کاهش یافت.

ملیت-هدف درآمد 20 میلیارد دلاری از گردشگری سلامت

در طی سالهای اخیر ترکیه به موضوع گردشگری سلامت توجه ویژه ای را مبذول کرده است. موضوع گردشگری سلامت در برنامه جدید اقتصادی این کشور نیز جایگاه خود را حفظ کرده است. بر اساس پیش بینی های انجام شده درآمد ترکیه از محل گردشگری سلامت در طی سالجاری به رقم 5 میلیارد دلار خواهد رسید. ترکیه در نظر دارد تا با انجام یکسری اقدامات زیر ساختی تا سال 2023 این رقم را به 20 میلیارد دلار افزایش دهد. گفتنی است شهروندان کشورهای حاشیه خلیح فارس بیشترین گردشگران سلامت ترکیه را تشکیل می دهند. 

ینی شفق- برنامه دولت ترکیه جهت تاسیس شرکت بین المللی اکتشاف و استخراج معادن

معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه خبر از برنامه این وزارتخانه جهت تاسیس شرکت بین المللی اکتشاف و استخراج معادن تاسیس داد. وی ضمن اشاره براینکه، ترکیه تبدیل شدن به یک بازیگر موثر در بازار جهانی و تامین امنیت تدارک مواد خام را مورد هدف قرار داده است گفت، بمنظور شرکت در فعالیتهای اکتشاف و استخراج معادن در خارج از کشور، شرکت جدیدی تاسیس خواهیم کرد.

ملیت- برنامه سفر وزیر اقتصاد و انرژی آلمان به ترکیه

سفر سه وزیر خزانه داری و دارایی، انرژی و تجارت ترکیه به آلمان سبب گشودن صفحه جدید در روابط دو کشور گردید. درتماس های صورت گرفته شده سه وزیر ترک مقرر گردیده تا در بیست و ششم ماه اکتبر وزیر انرژی و اقتصاد آلمان به همراه 90 نفر از مدیران اجرایی هلدینگ و شرکتهای مطرح آلمانی به ترکیه سفر نمایند. هدف از برنامه این سفر یافتن راهکار جهت توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری میان دو کشور اعلام شده است.

بخش اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران - آنکارا

 

 

   دانلود : Ravabet_Siasi.pdf           حجم فایل 89 KB

 
 
ارتباط با ما
آدرس : Tahran cad.no:10 kavaklidere / Ankara – Turkey
ساعات کار بخش کنسولی :
دوشنبه تا جمعه :8:30 الي 12
تلفن مستقيم بخش کنسولی : 4266888
فاکس کنسولی : 4661730
تلفن : 4683357 – 4682820 – 4682821 ** ( 312 – 0090)
فاکس : 4682823 - 4676249
لینک های وزارت خارجه
پست الکترونیک
سفارت : iranemb.ankara@iranembassy-tr.ir
کنسولي: consular@iranembassy-tr.ir
بازرگاني : commercial@iranembassy-tr.ir
اقتصادی : economy@iranembassy-tr.ir
رسانه اي – مطبوعاتي : media@iranembassy-tr.ir

 

کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران